شاه انگبین (ژله رویال ) پرسیکا 

غذای زنبور ملکه است و باعث می گردد تا زنبور ملکه ، ۶0 برابر زنبور های عادی زندگی کند . علت اینکه ملکه زنبور عسل در 24 ساعت می تواند در حدود 2000 تخم بگذارد و مدت۶ تا۸ سال زندگی کند (در حالی که عمر زنبورهای دیگر ۳۸ تا ۴۲ روز است)این است که ملکه غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارند این غذای مخصوص ژله رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل همانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

به طور سنتی از ژل رويال برای جوان ماندن و بهبود زيبايی پوست استفاده می شده است ، زيرا ژلاتين موجود در آن مانع از پير شدن پوست شده ، طراوت ، شادابی و جوانی آن را حفظ می کند .

ژل رويال منبع غنى ازپروتئين (حاوى 8 اسيد آمينه ضرورى) ، انواع ويتامين ها (به جزء ويتامين K) ، مواد معدنى مختلف ، اسيدهاى چرب ، قندها ، استيل كولين ( كمبود اين ماده فرد را براى ابتلا به آلزايمر مستعد می کند) و گاماگلبولين (تقويت كننده سيستم ايمنى) می باشد
بررسی های اخير نشان میدهد که اين ماده همچنين در افزايش انرژی ، کاهش اضطراب ، بیخوابي و افسردگی ، حفظ و تقويت حافظه و ايمنی بدن نيز موثر است.

علائم ناشی از يائسگی ( منوپوز ) ، بيماری های عروق قلبی ، آتريت ( التهاب مفاصل ) ، بالا بودن کلسترول ، کاهش حافظه ( به دليل دارا بودن استيل کولين که باعث انتقال پيام های عصبی در مغز می گردد ) و محرک سيستم ايمنی.

ژله رويال ماده ي است که به وسيله يک جفت غده مغزي زنبوران کارگر پرستاز در سنين 3 تا 12 روزگي ترشح و مورد استفاده ملکه در تمام طول عمر و نوزادان زنبور کارگر در مراحل اوليه رشد لارو به مدت سه روز قرار مي گيرد. ژله رويال هميشه به طور مستقيم به ملکه يا لارو کارگر داده شده و در کندو ذخيره نمي شودهرست بعضی از اثرات ژله رویال روی انسان

کاربردها

شرح

نوزادان زودرس و اطفال دارای کمبودهای مواد غذائی مختلف

8-100 میلی گرم بصورت خوراکی، بهبود وضع عمومی، افزایش در وزن، اشتها، سلولهای خونی قرمز و هموگلوبین

بیماران مسن( 75-70 ساله)، انورکسیک(anorxic )، افسرده،  فشارخون پایین

20 میلی گرم تزریق هر دو روز یکبار، بهبود در زمینه همه مشکلات.

20 میلی گرم هر دو روز یکبار بصورت خوراکی خورده شود.

روانپزشکی

بهبود ضعف، اختلال روانی، مسائل هیجانی و مقابله با اثرات جانبی داروهای روان گردان

سل مزمن

مخلوط ژله رویال، عسل وجین سینگ (ginseng)، بهبود در افزایش وزن و شرایط فیزیکی، تغییرات خصوصیات خون

تحریک متابولیسم

تحریک قابل مقایسه با آن به وسیله پروتئین فرض می گردد اثر سبب فعالیت ترکیبات آنزیمی باشد

التیام زخم

5-30 میلی گرم در لیتر تزریق در تاولهای سوختگی، بهبود مجدد رشد پوست

 

کاربرد در فرآورده های شبه دارویی

این دسته از تولیدات به داروهایی شباهت دارند که شکل عرضه آن مطرح می باشد، اما از نظرات دیگر این تولیدات هیچ فرقی با مکمل های غذائی و غذاهای شرح داده شده در دو بخش قبلی ندارند، با این وجود به تکنولوژی پیشرفته تری برای تولید و بسته بندی نیاز دارند و تقاضاهای زیادتر در زمینه پایداری و همچنین کنترل کیفیت ایجاد می شود. به همان دلایل برای بسیاری از این کاربردها، پودر ژله رویال را مورد استفاده قرار می دهند.

ژله رویال در ترکیبات شبه داروئی معمولاً به خاطر اثرات تحریکی آن گنجانیده می شود. بعلاوه جهت حل مشکلات بهداشتی ویژه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تبلیغات یا دیگر اطلاعات عمومی باید با احتیاط زیادی انجام گیرند و ژله رویال هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای سایر معالجات مورد استفاده قرار گیرد، مگر آنکه درمان بوسیله پزشک صلاحیت دار تأیید شده باشد.

کاربرد در لوازم آرایشی

بجز قاره آسیا در سایر نقاط دنیا احتمالاً زیادترین استفاده ژل رویال در لوازم آرایشی است. ژله رویال در بسیاری از داروهای پوستی استفاده می شود، ولی بیشتر استفاده از آن برای تازگی پوست و ترمیم و بازسازی است. همچنین در کرمها و پمادها جهت بهبود سوختگیها وسایر زخمها استفاده می گردد. معمولاً به مقادیر خیلی کم (05/0 تا 1% ) اضافه می شود، اما احتمال فساد سریع آن وجود دارد. هیچگونه اطلاعات دقیقی در مورد عدم تأثیر در دسترس نمی باشند. معمولاً نوع فریز خشک ژل بعلت سهولت نقل و انتقال ترجیح داده می شود. به خمیر ژل و لاکتوز مخلوط شده در صفر درجه سانتیگراد ژل تثبیت شده گویند. این خمیر را بعد می توان به فرآورده های آرایشی اضافه کرد.

 

مصرف داخلی

مصرف خارجی

داروی تقویتی

محرک عملکرد فیزیکی، حافظه، ظرفیت یادگیری و اعتماد به نفس بهتر

بهبود سلامت بدن

تمایل و انجام عمل جنسی

انفلونزا

افزایش مقاومت در برابر بیماریهای ویروسی

فشار خون بالا

فشار خون پایین

کم خونی

تصلب شرائین

سطوح کلسترول

بیماریهای مزمن و علاج ناپذیر

شرایط پوست

رشد مجدد و تحریک اپی تلیال پوست

ضد چین و چروک پوست

ترشح چربی (ترشحات چربی از غدد پوست) عادی می شود.

خواص درمانی ژله رویال با مدارک علمی

در بررسی های آزمایشگاهی تأیید گردیده است اسید 10 – هیدروکسی دکانوئیک در ژله رویال فعالیت ضد سمی (آنتی بیوتیکی) دارد. ژله رویال یک چهارم فعالیت پنی سیلین بر علیه Microciccus Pyrogens و همچنین اثر قارچ کشی را نشان می دهد. در آزمایشگاه، از اثرات ضد ویروسی ژله رویال امتحان به عمل آمده است و مقاومت بهتر در برابر بیماریهای عفونی و ویروسی در موشهای خانگی مشاهده شده است.

در مطالعاتی بررسی برخی از بیماریهای انسانی در حیوانات به منظور تشخیص مکانیسم های تاثیر ژله رویال انجام شده است. بدین ترتیب مشخص شده است که ژله رویال می تواند مقادیر کلسترول و تری گلیسیرید های پلاسمای خون را کاهش دهد و کلسترول شریانی در خرگوش ها زمانیکه این اختلالات از راه آزمایش فراهم گردیدند رسوب می کند، اظهار نمودند که هر چند ژله رویال هیچ گونه تأثیری روی مقادیر چربی در پلاسمای خون در خرگوشهای معمولی ندارد ولی می تواند کلسترول خون حیوانات تغذیه شده با جیره غذائی خاص که موجب مقادیر زیاد کلسترول خون آن ها شده کاهش دهد.

همچنین دریافتند که ژله رویال به بهبود استخوان در خرگوشها کمک کرد. بهبود زخم های پوست و اثر ضد التهابی در مورد موشهای صحرائی نشان داده شده است.

برای بررسی های اثرات داخلی ژله رویال بر حیوانات زنده یا انسان، معمولاً ژله از طریق خوراکی یا تزریق مصرف می شود.

ژله رویال در ابتدا جهت اثرات حیات بخش آن تبلیغ می گردید .مصرف کنندگان اظهار نمودن که ژله رویال اکثر مسائل مربوط به سلامت آنها را حل کرده است. در بسیاری از موارد آنها به بیماریهای مزمن یا پیشروی کننده مبتلا بودند و چون سایر معالجات به نتایج مطلوب منجر نگردید، اثرات حاصله به وسیله خوردن ژله رویال معجزه آمیز پنداشته شد. افرادی که ژله رویال را مصرف کردند گفتند بلافاصله احساس آسایش کلی داشته اند، یعنی تأثیری روی بازده فیزیکی آنها (مقاومت در برابر خستگی)، کار عاقلانه (ظرفیت یادگیری زیادتر و حافظه بهتر) و همچنین روی وضع ذهنی آنها (اعتماد به نفس زیادتر، احساس آسایش و شادمانی) دارد. بعبارت دیگر، به نظر می رسد ژله رویال مانند یک ماده محرک عمومی عمل می نماید و واکنش ایمنی و وظایف کلی بدن را بهبود می بخشد. با توجه به اینکه ژله رویال باعث بهبود سیستم دفاعی بدن، کاهش استرس و بیخوابی می شود، می تواند از پیری زودرس جلوگیری نماید و به زیبایی و جوانی پوست کمک نماید.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۹۰ساعت 14:35  توسط |